Jelena Janković, psihoterapeut

Dobijanje podrške je prvi korak ka srećnijem životu

BLOG


Partnerski odnosi i stilovi afektivne vezanosti - IV deo

OPSESIVNA LJUBAV - Preokupirani obrazac (Ambivalentni/preokupirani obrazac) partnerske afektivne vezanosti

“Želim romantičnu vezu ali često nailazim na partnere koji nisu u stanju da imaju blizak I intiman odnos kakav ja želim”
“Često me uznemirava pomisao da me moj partner ne voli ili ne želi da bude sa mnom.”
“Voleo bih da se potpuno sjedinim sa drugom osobom“
“Ponekad se plašim da me drugi ne vole onoliko koliko ja volim njih”


Ambivalentni stil vezivanja se javlja kod dece čija je majka nepredvidiva.  Ponekad je emotivna, pruža detetu utehu,  dok ponekad ostavlja dete I ne reaguje na njegove potrebe. Mogu da budu nametljive da preterano kontrolišu dete nedozvoljavajući detetu da samostalno istražuje svet oko sebe.

Dete je po navici pasivno, ima malo radoznalosti, malo istražuje okolinu. Introvertno je i stidljivo. Ima konstantnu anksioznost zbog nepredvidive majke. Majka je dostupna naizmenično i nedosledno, dete je u strahu od njenog napuštanja.

 

Strategija osoba koje pripadaju ambivalentnom obrascu svodi se na borbu za naklonost drugih. Modaliteti strategije su brojni –nesposobnost, nesnalažljivost ili bolešljivost. U partnerskoj vezi osmišljavaju strategije koje će obezbediti  naklonost partnera.

Preokupirano afektivno vezane osobe hronično su frustrirane zbog nezadovoljene potrebe za bliskošću.  Probleme ili patnju partnera najčešće sagledavaju u svetlu dodatne nemogućnosti partnera da se posveti vezi (usled okupiranosti nekim problemom), i otuda kao prepreku bliskosti. Rezultat je burna reakcija, uglavnom u vidu nesaosećajne, nametljive i neefektivne brige.

Smatraju da drugi ne žele da budu bliski u onolikoj meri u kojoj bi oni želeli. “Često se brinem da me moj partner u stvari ne voli ili da neće ostati samnom”. “Želim da budem veoma bliska/blizak svom partneru što ponekad uplaši partnera”.

Budući da osobe sa preokupiranim obrascem afektivne vezanosti imaju negativnu sliku o sebi, a pozitivnu sliku o drugima, možemo očekivati da će potreba da budu prihvaćeni od drugih i tako poprave sliku o sebi, odrediti i modalitet seksualnog ponašanja.

 

Preciznije, ovo znači da osobe koje pripadaju preokupiranom obrascu mogu koristiti seks za učvršćivanje afektivne veze sa partnerom. Deo njihove strategije može biti spremnost da u seksualnom ponašanju ugađaju, odnosno ispunjavaju želje partnera, manje vodeći računa o sopstvenom zadovoljstvu, što delimično potvrđuju rezultati istraživanja.

 

Takođe, zahvaljujući činjenici da je seks u funkciji izmamljivanja zaštitničkog ponašanja, odnosno naklonosti partnera, a ne vlastitog uživanja, osobe koje pripadaju ovom obrascu preferiraju romantično-intimne aspekte seksualnosti (dodirivanje, maženje, ljubljenje), nad seksom samim po sebi. Dakle, osobe preokupiranog stila afektivne vezanosti, budući usmerene na traženje zaštite i sigurnosti, prvenstveno stupaju u seksualne odnose da bi izbegle napuštanje. One takođe manipulišu seksualnom dostupnošću partneru.