Jelena Janković, psihoterapeut

Dobijanje podrške je prvi korak ka srećnijem životu

Životne promene i krize

Pomoć u životnim krizama

U našim životima dešavaju se situacije koja nas obuzimaju i uznemiruju. U krizama se dešavaju stvari koje ne možemo da kontrolišemo i koje menjaju naše živote, kada postoji osećaj da ne možemo da nastavimo život kao i inače. Suočavanje sa ovim promenama, kao i  donošenje teških odluka koje često predstavljaju prekretnicu u životu je veoma stresno.

Neke od  životnih okolnosti koje mogu dovesti do lične krizne su:

  • Odvajanje od partnera, razvod
  • Bračna kriza ili problemi u vezi
  • Gubitak; smrti
  • Katastrofalni događaji kao što su nesreće, prirodne katastrofe itd.
  • Kriza srednjih godina; saznanje da se stari
  • Profesionalni problemi
  • Mobing
  • Porodični problemi, sukobi u porodici

 

Reakcija na kritične životne događaje je individualna

Ista stresna situacija ne utiče na svakog od nas na isti način. U kojoj meri i na koji način  stresni događaj dovodi do krize, ne zavisi samo od samog događaja, već i od povezanog iskustva osobe koja ga doživljava. Životne krize mogu dovesti do  depresije, anksioznosti ili napada panike.

U kritičnom periodu uvek dolazi do promene. Iz njega niko ne izlazi onakav kakav je bio.  


Prilika za promene i napredovanje

Lična životna kriza predstavlja tešku životnu fazu koja se u početku čini nepremostivom. Međutim, ona ima potencijal i predstavlja priliku za promenu. U većini slučajeva krizna situacija je praćena izraženom željom za promenom. Prethodne strategije za rešavanje problema i suočavanje sa njima nisu uspele ili još uvek nisu donele promene. Čini se da je vreme da se otvore novi prostori i donesu odluke.

Psihoterapija kao podrška

Krize su normalan deo života i nisu bolest. Ipak, ozbiljne i velike promene zahtevaju značajna prilagođavanja. Suočavanje sa ovim promenama je veoma teško i možemo da osećamo, da više ne možemo sami. Zato su nam potrebne veštine suočavanja, kako bi mogli da se nosimo sa situacijom u kojoj smo. Tada obično razgovaramo o svojim problemima sa prijateljima i porodicom pokušavajući da dobijemo pomoć. Često dobijamo savete koji su dobronamerni, ali su nam od male koristi.

Psihoterapija nije davanje saveta.

Terapija pomaže da prepoznate sopstvene resurse i pronađete rešenja i strategije u odnosu na Vaše lične potencijale.
Ako želite da vam pomognem u kriznim vremenima i životnim promenama kontaktirajte me.

 

KADA JE PSIHOTERAPIJA KORISNA?

Ponekad nije moguće razgovarati sa članovima porodice, prijateljima ili partnerom. Ne želimo da ih opterećujemo, ljuti smo na njih, stidimo se ili plašimo da razgovaramo sa njima o određenim temama. Iz svog ličnog i profesionalnog iskustva znam: Razgovor pomaže! Pomaže nam da se osećamo manje usamljeno sa sopstvenim problemima i mislima. Razgovor pomaže, a odnos leči!

Sigurna sam da imamo o čemu da razgovaramo