Jelena Janković, psihoterapeut

Dobijanje podrške je prvi korak ka srećnijem životu

Teškoće u komunikaciji i problemi u poslovnom okruženju

 

Koliko često osećate nezadovoljstvo, tugu ili bes zbog nesporazuma i sukoba koji su mogli da se izbegnu?

Komunikacija nam omogućava da se povežemo jedni sa drugima.

Bolbi nas uči da su međuljudski odnosi od suštinskog značaja za razvoj pojedinca.

U svim odnosima koje imamo želimo da postoji razumevanje.

U odnosima na radnom mestu mnogi problemi povezani su sa problemima u komunikaciji.

Da li vam se desilo da zbog problema u komunikaciji ćutite i ne delite ideje koje su mogle da se realizuju i da vam možda omoguće i napredovanje u karijeri.

U porodičnim odnosima prepirke u kojima kažemo i ono što ne mislimo, neizgovorene reči, ćutanje, dovode do nesporazuma, sukoba, sumnji praćenih emocijama ljutnje, tuge ili anksioznosti.

U prijateljstvima, kada ne možemo da podelimo ili izrazimo svoje mišljenje, kada nas neosnovano osuđujuju ili naprotiv previše snishodljivo podržavaju, dolazi do neiskrenih i neuravnoteženih odnosa.

Problemi u komunikaciji su mnogo složeniji nego što izglada. Kada postoje nesporazumi, postoji mnogo uzroka: svako ima svoj lični način ulaska u odnose koji je rezultat prošlih iskustava.

Anksioznost, stres, stid, nepoverenje u druge takođe, mogu igrati odlučujuću ulogu u problemima u komunikaciji.

Kada komunikacija postane teška, psihoterapija vam može pomoći u pronalaženju novih strategija koje bi vam omogućile da ostanete dosledni sebi, gradeći autentične odnose u kojima se osećate dobro.

KADA JE PSIHOTERAPIJA KORISNA?

Ponekad nije moguće razgovarati sa članovima porodice, prijateljima ili partnerom. Ne želimo da ih opterećujemo, ljuti smo na njih, stidimo se ili plašimo da razgovaramo sa njima o određenim temama. Iz svog ličnog i profesionalnog iskustva znam: Razgovor pomaže! Pomaže nam da se osećamo manje usamljeno sa sopstvenim problemima i mislima. Razgovor pomaže, a odnos leči!

Sigurna sam da imamo o čemu da razgovaramo