Psihoterapija za parove
Cilj terapije je da pomogne parovima da poboljšaju svoju komunikaciju, međusobnu podršku i intimnost.
Ako se često svađate ili ste udaljeni, nemate poverenja u partnera ili jednostavno osećate da “nešto” nije u redu, terapija za parove bi mogla da vam pomogne.
Zašto je terapija za parove delotvorna:
- Obezbeđuje nam siguran prostor bez agresije
- Terapeut nije na strani ni jednog klijenta već je na strani odnosa
- Možemo da kažemo sve što nas muči
- Učimo da čujemo šta nam partner govori
- Stabilan način komunikacije donosi mir i otvorenost, produbljujući međusobno razumevanje
Kriza u kojoj se nalazite može biti prilika da izađete jači.
Terapija za parove traje 60 minuta i obično se odvija jednom nedeljno za prva 2-3 susreta, a kasnije dogovaramo dinamiku prema potrebama para.
Stres, iscrpljenost, sindrom sagorevanja - burnout
Burnout je osećaj da ste izgoreli, stanje mentalne i emocionalne iscrpljenosti i preopterećenosti.
Životne promene i krize
U krizama se dešavaju stvari koje ne možemo da kontrolišemo i koje menjaju naše živote, kada postoji osećaj da ne možemo da nastavimo život kao i inače.
Anksioznost i panični napadi
Anksioznost je osećaj nelagodnosti, opšte napetosti, zabrinutosti, velikog stresa, panike, straha i iracionalnog lošeg predosećaja.
Teškoće u partnerskim odnosima
Krizu u partnerskim odnosima mogu da izazovu događaji, kao što je otkrivanje prevare ili ozbiljne svađe.
Teškoće u komunikaciji
Koliko često osećate nezadovoljstvo, tugu ili bes zbog nesporazuma i sukoba koji su mogli da se izbegnu? Komunikacija nam omogućava da se povežemo jedni sa drugima.
Depresija
Kažemo da smo depresivni kada smo neraspoloženi ili imamo „crne misli“ . Ako depresivna osećanja traju dugo, to može biti znak depresije. Ali šta je depresija? Kako psihoterapija pomaže kod depresije?
Seksualni problemi
Seksualna disfunkcija može imati fizičke uzroke, ali može biti i psihosomatska. U slučaju psihosomatskog poremećaja , psihološki stres izaziva simptome i doprinosi njihovom razvoju.
Fobije
Fobija je intenzivan i uporan strah od određenog objekta ili situacije. Strah koji ljudi sa fobijama osećaju je nesrazmeran stvarnoj opasnosti koju izaziva situacija ili objekat.
Poremećaji u ishrani, anoreksija, bulimija
Postoje različite vrste poremećaja u ishrani, od kojih svaka ima različite simptome i navike u ishrani. Ono što im je zajedničko je povećana preokupacija hranom i sopstvenom težinom.
Stid i trema
Stid nam pomaže da kontrolišemo svoje ponašanje. Tako štitimo sliku o sebi, što nam omogućava da ostanemo prihvaćeni u društvu. Stid ima zadatak da čuva lični integritet, pomaže nam da držimo distancu, štiti našu privatnost.
KADA JE PSIHOTERAPIJA KORISNA?
Ponekad nije moguće razgovarati sa članovima porodice, prijateljima ili partnerom. Ne želimo da ih opterećujemo, ljuti smo na njih, stidimo se ili plašimo da razgovaramo sa njima o određenim temama. Iz svog ličnog i profesionalnog iskustva znam: Razgovor pomaže! Pomaže nam da se osećamo manje usamljeno sa sopstvenim problemima i mislima. Razgovor pomaže, a odnos leči!
