Teškoće u partnerskim odnosima

Krize u partnerskim odnosima
Krizu u partnerskim odnosima mogu da izazovu događaji, kao što je otkrivanje prevare ili ozbiljne svađe. Međutim, kriza obično nije izazvana samo ovim pojedinačnim događajem. To je obično rezultat kontinuiranih problema u komunikaciji kao to su nesporazumi, neizgovorene reči, međusobne distance, nedostatak intimnosti, nerešeni konflikati, problemi sa primarnom porodicom. Do krize dolazi, kada pokušaji da se problemi reše nisu bili uspešni.
Imamo probleme u partnerskom odnosu. Kako možemo da sačuvamo vezu?
Svaki partnerski odnos se pre ili kasnije suočava sa problemima u vezi. Problemi nastaju zbog različitih ideja, očekivanja, potreba i mogućnosti u zajedničkom životu. Najčešći problemi su različite potrebe u seksu, finansijama, provođenju slobodnog vremena itd. Prvi korak u održavanju zdravog i funkcionalnog partnerstva je prihvatanje da su problemi u vezi njen sastavni deo, i kao takvi prilika za rast i razvoj.
Kada se obratiti psihoterapeutu?
- Ako niste zadovoljni načinom na koji rešavate probleme I sukobe
- Ako sukobi imaju tendenciju da raspiruju, produbljuju ili eskaliraju
Psihoterapija obezbeđuje partnerima siguran i, pre svega, neutralan teren kao i nove perspektive i alternative za rešavanje sukoba. Na kraju, ali ne i najmanje važno, terapeut pomaže partnerima da razviju svoje komunikacijske veštine kako bi u budućnosti mogli sami da se nose sa problemima u vezi.
Partnerska psihoterapija je iskustvo koje ima za cilj da partnerima pomogne u pronalaženju novih i funkcionalnijih načina međusobne komunikacije i izražavanja ličnih potreba.
Međutim, može desiti da poželite individualnu psihološku podršku, prostor za sebe kako bi razjasnili nedoumice i doneli odluke. Tada je individualna terapija dobar izbor.
Stres, iscrpljenost, sindrom sagorevanja - burnout
Burnout je osećaj da ste izgoreli, stanje mentalne i emocionalne iscrpljenosti i preopterećenosti.
Životne promene i krize
U krizama se dešavaju stvari koje ne možemo da kontrolišemo i koje menjaju naše živote, kada postoji osećaj da ne možemo da nastavimo život kao i inače.
Anksioznost i panični napadi
Anksioznost je osećaj nelagodnosti, opšte napetosti, zabrinutosti, velikog stresa, panike, straha i iracionalnog lošeg predosećaja.
Teškoće u partnerskim odnosima
Krizu u partnerskim odnosima mogu da izazovu događaji, kao što je otkrivanje prevare ili ozbiljne svađe.
Teškoće u komunikaciji
Koliko često osećate nezadovoljstvo, tugu ili bes zbog nesporazuma i sukoba koji su mogli da se izbegnu? Komunikacija nam omogućava da se povežemo jedni sa drugima.
Depresija
Kažemo da smo depresivni kada smo neraspoloženi ili imamo „crne misli“ . Ako depresivna osećanja traju dugo, to može biti znak depresije. Ali šta je depresija? Kako psihoterapija pomaže kod depresije?
Seksualni problemi
Seksualna disfunkcija može imati fizičke uzroke, ali može biti i psihosomatska. U slučaju psihosomatskog poremećaja , psihološki stres izaziva simptome i doprinosi njihovom razvoju.
Fobije
Fobija je intenzivan i uporan strah od određenog objekta ili situacije. Strah koji ljudi sa fobijama osećaju je nesrazmeran stvarnoj opasnosti koju izaziva situacija ili objekat.
Poremećaji u ishrani, anoreksija, bulimija
Postoje različite vrste poremećaja u ishrani, od kojih svaka ima različite simptome i navike u ishrani. Ono što im je zajedničko je povećana preokupacija hranom i sopstvenom težinom.
Stid i trema
Stid nam pomaže da kontrolišemo svoje ponašanje. Tako štitimo sliku o sebi, što nam omogućava da ostanemo prihvaćeni u društvu. Stid ima zadatak da čuva lični integritet, pomaže nam da držimo distancu, štiti našu privatnost.
KADA JE PSIHOTERAPIJA KORISNA?
Ponekad nije moguće razgovarati sa članovima porodice, prijateljima ili partnerom. Ne želimo da ih opterećujemo, ljuti smo na njih, stidimo se ili plašimo da razgovaramo sa njima o određenim temama. Iz svog ličnog i profesionalnog iskustva znam: Razgovor pomaže! Pomaže nam da se osećamo manje usamljeno sa sopstvenim problemima i mislima. Razgovor pomaže, a odnos leči!
